ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف

انواع ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف, در دسته های کلی زیر قابل تقسیم هستند:

ظروف پلاستیکی

قدیمی ترین و شناخته شده ترین نوع ظروف یکبار مصرف در این دسته قرار دارند. این ظروف که در اصل شفاف و بی رنگ هستند در اشکال رنگی و مات نیز وجود دارند.

ماده اولیه سازنده این گونه ظروف، پلیمرهای پلی پروپیلن و پلی استایرن هستند. معمولا ظروف یکبار مصرف تولید شده با گرانول پلی پروپیلن مقاومت و مرغوبیت بهتری نسبت به ظروف تولید شده با پلی استایرن دارند.

اینگونه ظروف برای مواد خوراکی خنک مانند آبمیوه های خنک و شربت های سرد استفاده می شوند و برای مواد با دمای بالا و گرم و دارای بافت چربی نمیتوان استفاده کرد زیرا باعث به وجود آمدن سرطان های مختلف میشود.

ظرف فومی

ظروف فومی مانند ظروف یکبار مصرف پلاستیکی از ماده اولیه پلی استایرن تولید می شوند. البته این گروه از ظروف، از مشتقات پلی استایرن تولید می شوند و به همین دلیل مقاومت و تحمل بیشتری نسبت به گرما و مواد دارای اسیدهای چرب دارند.

این ظروف هم برای مواد غذایی سرد و هم مواد داغ و گرم مناسبند اما برای نگه داری طولانی مدت و چندین روزه مواد غذایی توصیه نمی شوند. دلیل آن نیز وجود منفذهایی در ساختار این ظروف است.

ظرف سلولزی

از اصلی ترین مزیت های ظروف سلولوزی این است که زیست تخریب پذیرند، یعنی در محیط زیست به راحتی تجزیه می شوند.

این دسته از ظروف برای حمل و نگه داری مواد سرد و گرم و داغ مناسب هستند. هم چنین با مواد محتوی چربی نیز واکنش نشان نمی دهند. اما بهتر است مواد داغ را برای مدت طولانی در آن ها نگه نداشت.

ظروف یکبار مصرف

ظروف گیاهی

آخرین دسته از ظروف یکبار مصرف، ظروف گیاهی هستند. این دسته از وسایل و ظروف، با استفاده از ماده اولیه نشاسته ذرت تهیه می شوند. به همین دلیل تولید آن ها سخت تر و پیچیده تر و البته، پر هزینه تر است.

این ظروف اگرچه قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع ظروف یکبار مصرف دارند اما از همه انواع دیگر ظروف سالم تر هستند و با محیط زیست سازگارترند. علاوه بر این، ظروف یکبار مصرف گیاهی محدودیتی در نگه داری مواد داغ، سرد و یا چرب هم ندارند.

انواع روش های تولید ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، ازمهم ترین موارد کاربرد مواد پتروشیمی و پلیمری است. این ظروف از پلیمرهای پلی پروپیلن و پلی استایرن تهیه می شوند.

 به طور کلی، روش های تولید ظروف یکبار مصرف در دو دسته جای می گیرند:

  • تولید ظروف یکبار مصرف با روش نیمه فرمینگ
  • تولید ظروف یکبار مصرف با روش ترموفرمینگ
  • روش نیمه فرمینگ

یکی از روش های تولید ظروف یکبار مصرف، روش تولید نیمه فرمینگ است. در روش نیمه فرمینگ، تمام فرآیند تولید ظروف یکبار مصرف در یک دستگاه واحد انجام می شود.

فرآیند تولید ظروف یکبار مصرف با استفاده از روش نیمه فرمینگ به این صورت است که مواد اولیه که گرانول های پتروشیمی هستند، ابتدا در قسمتی به نام اکسترودر ذوب می شوند؛ پس از ذوب، این مواد به صورت ورق های پلیمری در می آیند و قبل از آن که ورق ها کاملا سرد شوند، وارد فرآیند پرسینگ می شوند.

در قسمت پرس، ورق های گرم در قالب قرار گرفته، شکل مورد نظر را با توجه به کاربرد نهایی به آن ها می دهند و ظروف یکبار مصرف تولید می شوند.

روش ترموفرمینگ

یکی دیگر از روش های تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، روشی به نام «ترموفرمینگ» است. کالای تولید شده با استفاده از این روش، کیفیت و مرغوبیت بالاتری نسبت به محصولات تولید شده با روش نیمه فرمینگ دارد.

تولید با روش ترموفرمینگ برخلاف روش پیشین، در دو مرحله انجام می شود.

در مرحله اول، دستگاهی گرانول ها را ذوب و به ورق های رول شده تبدیل می کند. پس از آن مرحله دوم آغاز می شود؛ این مرحله در دستگاهی دیگر به نام دستگاه پرس ترموفرمینگ انجام می پذیرد.

در این دستگاه ورق ضمن عبور از کوره حرارتی، به درجه خاصی از گرما می رسد که برای فرم دهی مناسب است و پس از آن در قالب های مخصوص به اشکال مختلف در می آید. در نهایت، ظروف یکبار مصرفی تولید می شوند که کیفیت بسیار مناسبی دارند.

جمع بندی

یکی از پرکاربردترین و مهم ترین محصولات پلیمری، ظروف یکبار مصرف هستند. روش های تولید ظروف یکبار مصرف به دلیل کاربرد گسترده ای که این دسته از وسایل در مصارف خوراکی و بهداشتی دارند از حساسیت های خاص خود برخوردارند. چهار نوع کلی ظروف یکبار مصرف عبارتند از : ظروف پلاستیکی، ظروف فومی، ظروف سلولزی و ظروف گیاهی. به طور کلی روش های تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی عبارتند از: روش نیمه فرمینگ و روش ترموفرمینگ. محصولات تولید شده با روش ترموفرمینگ کیفیت و مرغوبیت بیشتری دارند.

حرف آخر

امیدواریم که شما از این مقاله راضی بوده باشید .

توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را مطالعه کنید.

موفق باشید …


شما بزرگواران می توانید با راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

تماس : 09123220691 – 09125796194

اینستاگرام: sofre_mandegar

واتساپ: 09125796194

ساعت کاری: ۸ الی ۱۷
آدرس: پاکدشت ، فرون آباد اول مقداد ۷ کوچه چراغعلی پلاک ۲۴
مدیریت: مجید سلیمانپور


تولید سفره یکبار مصرف مجلسی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف تشریفاتی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف ورساچ در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف افطار در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف رنگی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف کاغذی در پاکدشت , تولید کیسه فریزر در پاکدشت , تولید کیسه زباله در پاکدشت , تولید لیوان کاغذی در پاکدشت , قیمت سفره یکبار مصرف در پاکدشت , قیمت سفره یکبار مصرف مجلسی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف طاقه رول شده در تهران , تولید سفره یکبار مصرف ماندگار در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف ۵۰ متری در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف بدون گرانول در پاکدشت ، تولید لیوان کاغذی یکبار مصرف در پاکدشت، خرید سفره یکبار مصرف از کارخانه پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف در فرون آباد, کارخانه تولید سفره فرون آباد , خرید عمده سفره از فرون آباد , 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


آخرین مقالات


تولیدی بهترین مارک سفره یکبار مصرف
پخش سفره یکبار مصرف عمده و ارزان قیمت
سفارش عمده سفره یکبار مصرف از کارخانه
انواع سفره یکبار مصرف مجلسی