زندگی بدون زباله چگونه است

زندگی بدون زباله چگونه است

زندگی بدون زباله چگونه است

سبک زندگی بدون پسماند

زندگی بدون زباله چگونه است, آیه حمداوی این روزها به بانوی بدون زباله معروف شده است طوری که می تواند کل زباله تولید شده اش را در یک بطری جا دهد و دستش بگیرد.

او معتقد است که کار نشد ندارد .همین که به این فکر کرده اید که برای محیط زیست یک کاری انجام دهید این خودش یعنی هزاران کار انجام شده است. کار نشد ندارد .این را وقتی فهمیدیم که هر مثالی برای خانم حمداوی میزدیم برای تولید زباله او راهکاری را برای کاهش تولید زباله نشانمان میداد. انگار ما نخواسته بودیم و او خواسته بود. خواسته بود به راه حلی که زمین و محیط زیست را نجات می دهد فکر کند اما ما نکرده بودیم.

زندگی بدون زباله چگونه است

حالا خیلی‌ها، آیه حمداوی را به عنوان یک فعال محیط‌زیست در زمینه کاهش پسماند می‌دانند؛ اتفاقی که به قول او، ریشه همه سلامتی‌ها از آن شروع می‌شود. او چای را در لیوان‌های یک‌بار مصرف نمی‌نوشد، از تنقلات سالم خانگی و بدون بسته‌بندی استفاده می‌کند و دور کیک و شیرهای بسته‌بندی‌شده را خط کشیده است؛ دستمال پارچه‌ای و لیوان شخصی‌اش همیشه همراهش هست و در نهایت موقع خرید، به کد روی محصولات دقت می‌کند که آیا قابل بازیافت هستند یا خیر. در واقع بعد از دوری کردن از تولید زباله، بازیافت آخرین راه‌حل او برای نجات زمین است. حالا او نوعی از سبک زندگی را دنبال می‌کند که در نگاه اول سخت به نظر می‌رسد اما عمیقا معتقد است شیرینی و رهایی‌اش، به سختی‌اش می‌ارزد.

چگونه بدون تولید زباله زندگی کنیم؟

زندگی بدون زباله چگونه است

سبک زندگی امروزی و گرایش به مصرف گرایی، زندگی بدون تولید زباله را غیرممکن می‌کند. اما باید به شما بگوییم که این امر ممکن است؛ فقط کافی‌ است همه افراد نقش خود را در کاهش تولید زباله به درستی ایفا کنند و راهکارهای مناسب برای کاهش زباله را به کار بگیرند. زندگی بدون تولید زباله پنج اصل مهم دارد:

 اجتناب

برای زندگی بدون زباله باید از خرید مواد غذایی و لوازمی که بسته‌بندی پلاستیکی و کاغذی دارند اجتناب کنید.

 کاهش

فقط لوازم و مواد غذایی ضروری را بخرید و خرید وسایلی که لازم ندارید را به صفر برسانید.

 استفاده مجدد

کالاهای دست دوم بخرید، لباس‌هایی که دیگر نمی‌خواهید را به سازمان‌های خیریه یا دوستان و آشنایان خود بدهید و لوازم قابل استفاده مجدد بخرید، مانند بطری‌های آب شیشه‌ای.

 تولید کمپوست یا کود

اگر امکانات لازم و فضای مناسب دارید، می‌توانید زباله‌های تر را به کمپوست یا کود تبدیل کنید.

 بازیافت

بازیافت زباله، آخرین راهکار است. بازیافت زباله به انرژی نیاز داشته و هزینه بردار است؛ بااین‌حال بهتر از این است که زباله‌ها به طور تفکیک نشده و به طور مستقیم به زمین‌های دفن منتقل شوند.

آشپزخانۀ بدون زباله؛ از رؤیا تا واقعیت

سال‌هاست که مسئلۀ زندگی‌های سبز و پایدار به‌ یکی از سرفصل‌های مهم در طراحی ساختمان‌ها و همچنین ترویج سبک زندگی در رسانه‌ها تبدیل شده است. در این بین، طراحی آشپزخانۀ پایدار یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی سبز به شمار می‌رود.

حذف‌کردن تولید زباله در آشپزخانه، درعمل به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین، اصطلاح آشپزخانۀ بدون زباله تا حدودی اغراق‌آمیز است. اما بررسی‌ها نشان داده است که با درپیش‌گرفتن رویکردهای نه‌چندان پیچیده در ادارۀ آشپزخانه می‌توان میزان زباله‌های تولیدی را بین 50 تا 90 درصد کاهش داد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، حتی عدد 50درصد نیز تأثیر بسیار زیادی در حجم کلان دارد.

از طرفی، اکثر راهکارهایی که برای دستیابی به آشپزخانۀ بدون زباله وجود دارد، کم‌هزینه هستند و برخی از آن‌ها اصلاً هزینه‌ای را در بر ندارند. به همین دلیل، اگر خانواده‌ها به این سمت حرکت کنند، نه‌تنها به خود، بلکه لطف بزرگی را در حق نسل‌های آینده‌ای می‌کنند که قرار است سال‌ها بعد از ما در این کرۀ خاکی زندگی کنند.

چرا باید به فکر تغییر رویه باشیم؟

تولید پسماند ماهیت زندگی است. هر موجود زنده‌ای بقایای غذایی که می‌خورد را در طبیعت بر جا می‌گذارد.

انسان نیز از این قاعده مستثنی نیست. چیزی که در مورد گونه ما متفاوت است این است که ما علاوه بر پسماندی که به راحتی در طبیعت قابل تجزیه است، مواد و وسایلی نیز تولید می‌کنیم که تجزیه آن در طبیعت گاهی به هزاران سال زمان نیاز دارد. مشهور‌ترین آنها که اخبار را اشغال کرد، پلاستیک است.

یک ماه پیش خبری منتشر شد که مردم جهان را شگفت‌زده کرد. یک نهنگ مرده در سواحل فیلیپین پیدا شد که در شکمش حدود ۴۰ کیلوگرم پلاستیک بود. این خبر مانند سایر اخبار دیگر مثل وجود میزان بالای میکروپلاستیک در بدن انسان، کشته شدن پرندگان جزایر غیرمسکونی به خاطر بلعیدن پلاستیک و انتقال میکروپلاستیک به بکرترین نقاط طبیعی جهان، سند دیگری بر مدیریت غلط پسماند است که محیط زیست و سلامت سیاره زمین و به تبع آن انسان را تهدید می‌کند.

پلاستیک یک پسماند ملموس است، ولی پسماند‌های دیگری نیز هستند که ارمغان زندگی مدرن شده و صنعتی امروزند. آنها به راحتی دیده نمی‌شوند ولی آثار کشنده‌ای دارند. مهمترین آنها گازهای گلخانه‌ای حاصل از گاوداری‌های صنعتی، سوزاندن سوخت‌های فسیلی در کارخانجات و وسایل نقلیه و فرایند غلط دفن زباله است. این پسماند که در سطوح بالایی جو، مانعی برای خروج حرارت از زمین ایجاد می‌کند، مهمترین تهدید بقا ما و سایر موجودات سیاره زمین است.

حرف آخر

امیدواریم که شما از این مقاله راضی بوده باشید .

توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را مطالعه کنید.

موفق باشید …


شما بزرگواران می توانید با راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

تماس : 09123220691 – 09125796194

اینستاگرام: sofre_mandegar

واتساپ: 09125796194

ساعت کاری: ۸ الی ۱۷
آدرس: پاکدشت ، فرون آباد اول مقداد ۷ کوچه چراغعلی پلاک ۲۴
مدیریت: مجید سلیمانپور


تولید سفره یکبار مصرف مجلسی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف تشریفاتی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف ورساچ در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف افطار در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف رنگی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف کاغذی در پاکدشت , تولید کیسه فریزر در پاکدشت , تولید کیسه زباله در پاکدشت , تولید لیوان کاغذی در پاکدشت , قیمت سفره یکبار مصرف در پاکدشت , قیمت سفره یکبار مصرف مجلسی در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف طاقه رول شده در تهران , تولید سفره یکبار مصرف ماندگار در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف ۵۰ متری در پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف بدون گرانول در پاکدشت ، تولید لیوان کاغذی یکبار مصرف در پاکدشت، خرید سفره یکبار مصرف از کارخانه پاکدشت , تولید سفره یکبار مصرف در فرون آباد, کارخانه تولید سفره فرون آباد , خرید عمده سفره از فرون آباد , آدرس تولیدی لیوان کاغذی در تهران, خرید لیوان کاغذی در تهران, قیمت لیوان بکبار مصرف در تهران,

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


آخرین مقالات


بهترین مارک سفره یکبار مصرف
سود تولید سفره یکبار مصرف
آشنایی با دستگاه رول به رول سفره یکبارمصرف
هزینه راه اندازی خط تولید سفره یکبارمصرف